Звучить так ніжно, променисто:

Моя Полтава! Рідне місто!

Прекрасне, давнє, старовинне!

Рисунок 1

Міста,  як і люди , мають свій день і рік народження, свою біографію, свою неповторну долю.

Та якщо людське життя вміщується щонайбільше в сотню літ, то міста живуть віки і тисячоліття. Живуть, борються, переживають радість становлення і змужніння, і в кожного з них своя власна доля, притаманна тільки тому чи іншому місту, своя вдача, своя краса, своя героїчна історія.

Є міста, які збудовані не так давно. Дата заснування таких міст точно відома.

А от щодо Полтави, то ще недавно їй відзначали 825 років, а потім місто раптово постаріло і відзначило 1100 років.

Багато пережила Полтава за часи свого існування. Не раз нападали на неї вороги – кочівники, татари, польсько-литовська шляхта – спалювали, знищували місто, а воно знову відроджувалось, відбудовувалось, міцніло.

Дещо пізніше сталася подія, яка зробила Полтаву відомою в світі – це Полтавська битва 1709 р. зі шведами.

Коли на сполох дзвони калатали,

А шведський кінь летів по полинах,-

На частокіл, спираючись Полтава,

Сама тоді зробилась кам’яна  

Рисунок 2

Ця битва, а точніше її наслідки, багато в чому наперед обумовили шляхи і навіть темпи розвитку міста, його архітектурне обличчя. Головним із них є створення навесні 1802 року Полтавської губернії (проіснувала до 1925 року). Протягом ХІХ століття місто активно розбудовується відповідно до свого нового статусу. З’являється унікальний архітектурний ансамбль Круглої площі, місто прикрашається величними спорудами багато чисельних храмів, навчальних закладів.

В цей же час до 100-річчя Полтавської битви встановлюється відомий всім пам’ятник Слави на Круглій площі (в Корпусному парку).

Рисунок 3

На жаль, Полтавська битва 1709 р. була не останньою кривавою сторінкою в історії Полтави. Ще не раз доводилося проводжати їй своїх синів на бій.

Особливо жорстокою була  Друга світова війна. У роки Другої світової війни Полтава піддалася фашистській окупації. Місто стало штабним центром групи армії «Південь». Полтавчани проводили активну партизанську боротьбу проти окупантів. В тилу ворога протягом 1941—1943 рр. діяло 39 партизанських загонів і груп, понад 70 підпільних та патріотичних організацій. В місті було знищено 83 підприємства, електростанцію, водогін, парки, вузи, школи, лікарні, дитячі заклади, кінотеатри, клуби, бібліотеки, та багато інших закладів. Збитки, завдані місту, становили 1 мільярд 137 мільйонів карбованців. З красивого квітучого міста Полтава була перетворена на руїни. Фашисти розстріляли і закатували 18 200 полтавчан, у т. ч. 5087 дітей. На каторгу до Німеччини було вивезено 20 800 чоловік. Вранці 23 вересня 1943 року з’єднання 5-ї Гвардійської армії та війська 53-ї Армії Степового фронту визволили Полтаву від гітлерівських загарбників.

Рисунок 4

Стоїш ти, Полтаво, огорнена в славу,

Закривши останню сторінку криваву,

Хай більш їх не буде! Хай лагідний дим

Витає над огнищем мирним твоїм.

Сьогодні Полтава – промисловий, культурний і науковий центр України. Обласне місто має багато підприємств, науково-дослідних і проектних інститутів, близько 40 шкіл, багато ліцеїв, технікумів, коледжів, інститутів. Є музично-драматичний і ляльковий театри. Багато музеїв, пам’ятників. Населення близько 300 тис. жителів, які прославляють своє місто щоденною турботою і працею.

Рисунок 5

Люблю тебе, моя Полтаво,

В осіннім золотім вінку,

Коли  горять ліси в загравах ,

Кружляє листя у танку.

Люблю тебе в огнях вечірніх,

У квітах, зорях і піснях.

Під сонця золотим промінням

Живи, Полтаво, у віках!

./share/image/2017/09/20170919-02-img6.jpg

Запрошуємо переглянути виставку, яка діє з 20.09.17 по 27.09.17. в корпусі архітектурного факультету, ауд. 115.

Додаткова інформація
Кількість відвідувань сайту: 2651477
Кількість переглядів сторінки: 153446
Сторінка була створена за 0.448 секунд