Конституція України: історичний екскурс

У різні періоди існування українського народу були спроби отримати юридичне оформлення держави. Ще в період Київської Русі на віче укладалися договори між князем і народом, князем і його дружиною. У новий час особливу роль у формуванні конституційних ідей в Україні відіграла Конституція, створена Пилипом Орликом.

Изображение1

Конституція Пилипа Орлика — договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом, який визначав права і обов'язки усіх членів Війська.

Укладений 1710 року.
Затверджений шведським королем Карлом XII.
Написаний латиною і староукраїнською.

Ми можемо пишатися тим, що за оцінкою істориків Конституція Пилипа Орлика є однією з перших в Європі та світі. Адже конституцію США було схвалено лише 1787 року, конституцію Франції та Польщі – 1791 року, конституцію Російської імперії – 1905 року.

Наступні історичні епохи продемонстрували безперервний процес пошуку Україною шляхів, методів та інструментарію для оформлення та закріплення основних принципів взаємодії держави та суспільства.

konstituciya-unr.g

1918 рік. Конституція Української Народної Республіки

Основний Закон УНР, прийнятий Центральною Радою 29 квітня 1918 року, в останній день її існування, так і не був втілений у життя. УНР проголошувалась суверенною, самостійною і ні від кого незалежною державою, територія, якої була неподільна, а суверенне право належало народові.

1919 рік. Конституц ії Радянської України

На території України за періоду радянської влади було прийнято чотири Конституції УРСР - 1919, 1929, 1937, 1978 років. Вони повністю копіювали союзні конституції і були формальними, оскільки не відбивали реального стану справ тогочасного суспільства. Багато дослідників вважають ці конституції квазіконституціями, оскільки вони мали здебільшого декларативний характер.

1990 рік. Декларації про державний суверенітет

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР затвердила Декларацію про державний суверенітет України, а прийняття 24 серпня 1991року  історичного документу – ,,Акт проголошення незалежності України” припинило існування УРСР і проголосило появу незалежної держави –  України. Декларація стала фундаментом для майбутньої Конституції .

1996-rik-28-chervnya.g

1996 рік. Прийняття Конституції України

28 червня 1996 року  після 24 годин безперервної праці Верховна Рада  ухвалила Основний Закон України (проголосувало 315 депутатів) . Цьому історичному моменту передував затяжний період протистояння між Президентом України та Парламентом, наслідками якого стала неможливість утвердження Конституції впродовж практично 6 років незалежності.

2004 рік. Конституційна реформа

Закон на основі проекту Симоненка – Медведчука про зміни до Конституції (про політичну реформу) передбачав перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми правління, формування уряду коаліцією депутатських фракцій, подовження терміну повноважень Верховної Ради до 5 років.

2010 рік. Узурпація влади

Завдяки рішенню Конституційного суду 30 вересня В. Янукович повертає собі повноту влади, забезпечену Конституцією 1996 р., в т.ч. право на формування уряду. Тогочасне рішення КС вважають неправомірним більшість експертів, оскільки сам КС перебрав на себе функції Верховної Ради, що суперечить ч. 2 ст. 19 Конституції України.

zmini-do-konstitciyi.g

2011 рік. Зміни Конституції

1 лютого 2011 року Верховна Рада України затвердила внесення змін до Конституції, які уніфікували терміни повноважень державних органів влади та органів місцевого самоврядування (5 років).

2014 рік. Відновлення Конституції

22 лютого парламент скасував реформу 2010 року, яка була однією з законодавчих основ правління Януковича.

Досліджуючи історію українських конституцій, а також контекст, у яких вони народжувалися, можна зробити висновок, що їх написання було одним із ключових завдань української еліти, практично на всіх етапах формування Української держави.

Напередодні державного свята в НТБ (ауд. 212-Ц) пропонується до перегляду тематична виставка «Конституція України: історія та сучасність», присвячена Дню Конституції України.

Додаткова інформація
Кількість відвідувань сайту: 2526223
Кількість переглядів сторінки: 138655
Сторінка була створена за 0.276 секунд
© VovanShu