14 грудня, у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (Указ Президента України від 10.11.2006 року №945/2006).

Тридцять один рік проминув
триває і досі війна...
Як Чорнобиль зірвався,
Полинова зоря…

26 квітня 1986 року за 100 кілометрів на північ від Києва сталася найбільша техногенна катастрофа в історії людства – аварія на Чорнобильській АЕС. Вона призвела до радіоактивного опромінення великої кількості людей, забруднення води та значних територій.
14 грудня 1986 року на Чорнобильській АЕС було завершено спорудження захисного саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком. Це, по суті, була перша серйозна та важлива перемога над зловісним атомом, який вирвався з-під контролю людини після квітневого вибуху.
К
оманда з 90 тисяч чорнобильців за 206 днів побудувала саркофаг, який врятував планету. Це найбільша в світі рухома конструкція. Більше 40 країн допомагали будувати цю споруду. Термін її експлуатації був 30 років.

За роки, що минули, ми всі пройшли складний шлях усвідомлення і переосмислення того величезного комплексу проблем, який пов'язаний з використанням високих і, нерідко, небезпечних технологій. Незмінним залишається лише одне – найглибша повага до людей, які закрили собою світ від атомного лиха, що вирвалося зі зруйнованого четвертого блоку ЧАЕС. Їхній подвиг неможливо переоцінити – як не можна переоцінити значення того, що вони зробили. Цей  патріотизм і професійна майстерність перевірені часом.
Ми не маємо права забути про тих, хто, ризикуючи власним здоров’ям та життям, не спасував перед труднощами та врятував землю від радіаційного спустошення. Вони гідні самої високої шани. До того ж, сьогодні зрозуміло: наслідки аварії на ЧАЕС могли б бути значно більшими, якби не самопожертва і мужність тих, хто ліквідовував цю страшну техногенну катастрофу.

Ми віддаємо шану всім тим, хто ціною власного здоров'я й життя захистив нас й увесь світ від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Низький Вам уклін за мужність і героїзм та силу духу, проявлені при подоланні наслідків аварії. Вічна пам'ять і шана тим, чиє життя обірвав смертоносний атом
.
Щиро зичимо Вам міцного здоров'я, невичерпної енергії, сімейного благополуччя, уваги держави і шани вдячних поколінь.

Будівництво нового конфайнменту розпочали у 2012 році. З 14 листопада 2016 року і впродовж двох тижнів за допомогою спеціальної системи потужних гідравлічних домкратів споруду, заввишки 109 метрів, довжиною 165, шириною 250 метрів і загальною вагою понад 36 тисяч тонн, перемістили на постійне місце над старим «саркофагом» – об’єктом «Укриття».

Арка буде захищати навколишнє середовище від радіоактивного випромінювання. Проектний термін експлуатації об’єкта – 100 років.

Науково-технічна бібліотека запрошує всіх на книжковий перегляд «Чорнобиль – скорбота пам’яті людської»
(ауд.212, Ц).

 

 

Додаткова інформація
Кількість відвідувань сайту: 2839570
Кількість переглядів сторінки: 87897
Сторінка була створена за 0.306 секунд